Blog > Komentarze do wpisu

K.Z.N.A.

Nie za wiele mam do napisania o tym zespole, który w latach 80-tych grał w Busku Zdroju. Byłem na ich koncertach, które w Kielcach zagrali w klubie „Pod Krechą” w sezonie 1986/87 [a czy, gdzie i kiedy indziej jakieś inne? Nie wiem], z których po tylu latach niewiele jednak pamiętam. Jakiś czas temu dostałem od Brody niespodziankę w postaci jednego kawałka z ich koncertu w naprawdę niezłej jakości [i od razu ciśnie się pytanie – czy i gdzie są inne nagrania z tych świetnych koncertów z tegoż klubu?] i można go odsłuchać tutaj:

KZNA live Kielce 13.12.1986

W Kielcach na tym koncercie grali w składzie: Jabber, Cihy, Gała i Bolek. Inne istniejące nagrania mogą pochodzić z koncertu w Nowym Sączu, który 30.09.1989 zagrali razem z ZIMĄ i UOM, w składzie już bez Jabbera i to był koniec ich działalności.

Niespodziewanie czyli zaskakująco na YouTube wyskoczył inny ich kawałek, niedawno zresztą tam podrzucony:

 Dodatkowo dorzucam dwa kawałki, które najprawdopodobniej zamieszczone były na kasetowej składance "Winterdays I", wydanej przez  podziemne wówczas wydawnictwo ZIMA, prowadzonego przez ludzi z nowosądeckiej kapeli o takiej samej nazwie


KZNA – Polska

KZNA - Tomek

Ich nazwa miała wiele rozwinięć i tłumaczeń [podobnie jak amerykański MDC] – „Komitet Zakładu Nowoczesnej Anarchii” czy „Koza Z Nosa Albatrosa”, ale ostatnio usłyszałem niesamowitą opowieść w jaki sposób ten zespół zdobył perkusistę. Zaczaili się bowiem przed próbą lokalnej bluesowej kapeli i zmusili ich perkusistę do grania z nimi punk rocka – w tamtych czasach bycie punkiem nie znało kompromisów, a punk jako groźna patologia mógł budzić obawy o zdrowie z kontakcie z jego przedstawicielami... Wokalista natomiast posiadał ponoć talent literacki, który pozwalał mu na pisanie wypracowań szkolnych trzynastozgłoskowcem.


poniedziałek, 15 sierpnia 2011, a_maciek

Polecane wpisy

  • Janusza Buczkowskiego "Przygody z fotografią"

    Książka Janusza Buczkowskiego to niemal wydawnictwo „drugiego obiegu” – ja swój egzemplarz kupiłem spod lady od znajomego w pewnym punkcie usł

  • DEUTER w Kielcach

    Tak, był już o tym wpis , ale tym razem jest to o wiele pełniejsza historia, zaczerpnięta z niesamowitej książki Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego R

  • 60 lat Włodka Kiniorskiego!

    W kieleckiej gazecie.pl ukazał się naprawdę niezły tekst o tym (pod-)kieleckim muzyku i kompozytorze przy okazji jego urodzin, a ponieważ spodobał mi się i w fo

Komentarze
Gość: kielcok, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/15 11:30:26
Bliższa sercu nazwa to Kieleckie Zakłady Naprawy Autobusów.
-
Gość: jusza, *.dynamic.gprs.plus.pl
2011/08/28 17:41:01
Maciek, nie wiem ja ja tu zawedrowalem, ale blog super fajny. Zabralko kilku spraw, choćby Jakim Prawem... czy np. Eksperymentalnego poboru wojskowego wsród uczniów drugiej klasy kieleckiej drogówki... Ńo i wielu wielu innych ciekawych momentów tego miasta.

Pozdrawiam,
jusza
-
Gość: Broda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2011/08/31 08:11:10
Blog jest żywy.
Pewnie nas jeszcze niejednym pozytywnym kopniakiem poczęstuje.
-
2011/09/01 20:53:03
Witaj Jusza! O Jakim Prawem tak trudno mi coś napisać bo... nie wiem praktycznie nic, nic zlożonego w sensowną całość, ani tym bardziej nie posiadam żadnych śladów oprócz wspomnień. Jedyną pozostałością są drobne akcenty po nich na koncercie MÓZGERSÓW, z którego kawałek jest na jednym z wpisów. Eksperymentalny pobór w szkole? Mam katar cisnący na mózg, więc nie mieści mi się już to w głowie... A takie historie chętnie tu wrzucę niekoniecznie napisane swoją ręką więc zapraszam do klawiatury!
-
Gość: Tomasso, 212.160.172.*
2012/01/09 14:27:41
Byłem na ich koncercie w kieleckim parku miejskim, grali w muszli i pamiętam jak rozwinęli skrót swojej nazwy; "Kurewskie Zapotrzebowanie Na Ananasy"
-
Gość: , *.dynamic.chello.pl
2012/10/20 10:19:56
Z tego co się orientuję do kapeli należał też niejaki Trupek.
KZNA - Kurewskie zapotrzebowanie na ananasy
Wiem od starego załoganta, który się kumplował z zespołem. :)
-
Gość: gała, *.kielce.vectranet.pl
2012/12/07 11:48:45
witam. nie sadzilem ze ktos pamieta K-Z-N-A. dzieki za pamiec.pozdrawiam GAŁA
-
Gość: andzia, *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl
2013/11/01 01:01:42
nie wierzę, że trafiłam na wspomnienie o tej kapeli! Znałam, może wciąż znam ich bardzo dobrze. Stara wiara z Buska : Czacha, Bombel, Trupek( niestety nie ma Go już wsród nas), Gała(wpis powyżej, pozdrawiam Cię Paweł serdecznie), Bolek, Jabber, Maro, Levy i nasze wspólne wypady do Jarocina i na inne koncerty, wakacje w Przyjezierzu to było coś, co wspomina się do dziś. Jeśli chodzi o nazwę zespołu to mnie znane jest takie rozwinięcie- Kurewskie Zapotrzebowanie Na Antykoncepcję ( popraw mnie Gała jeśli się mylę). Pozdrawiam wszystkich, którzy mnie kojarzą choćby po nicku. Andzia z Częstochowy.
-
Gość: żmijka, *.sta.asta-net.com.pl
2014/04/22 13:40:18
mnie jest znana nazwa kureskie zapotrzebowanie na ananasy. Ponoć mój były mąż był członkiem tej kapeli. Nie wiem ile czasu i na czym grał ale był. pozdrawiam
-
Gość: koza, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2016/05/08 14:59:23
Dobra kapela była,szkoda że nie istnieje,aczkolwiek Bolek coś tam nagrywa ale to już nie jest to.Warto wspomnieć też o zespołach: A-TAK i TSN też z Buska.Z tej ostatniej dwóch muzykantów;Strala i Miotła niestety R.I.P.Pozdrawiam serdecznie.Punx not dead.
Liczniki