Blog > Komentarze do wpisu

DEKRET - punk rock od 30 lat w Kielcach

 Zawsze oficjalnie podawali, że założyli ten zespół 13 grudnia 1981 roku, choć tak naprawdę był to raczej następny, 1982 rok. Faktem jest jednak, że był to zespół, który odcisnął niebywale mocne piętno na kieleckim undergroundzie, a muzycy z nim związani orbitowali później lub równolegle w innych ciekawych projektach muzycznych. Trudno bez udziału któregoś z filarów tej kapeli napisać coś konkretnego o jego istnieniu, ale przy tym symbolicznym 30-leciu powstania DEKRETu wrzucam kilka ciekawych rzeczy z ich historii.

To pięć kawałków, które można odkryć w sieci z opisem „DEKRET demo 85” – mi aż trudno w to trochę uwierzyć, gdy zna się muzyczne oblicze zespołu z Piotrkiem „Brodą” na wokalu, funkcjonującego w tym składzie od 1986 roku. Ale jeżeli to rzeczywiście nagrania DEKRETu to zapraszam do antycznej uczty:

DEKRET demo’85_1

DEKRET demo’85_2

DEKRET demo’85_3

DEKRET demo’85_4

DEKRET demo’85_5

Innym ciekawym epizodem był wyjazd kapeli na koncert do Budapesztu. Węgierska wyprawa udokumentowana jest takimi oto fotopamiątkami:

 

A najnowszy prezencik medialny, wrzucony przez Piotra na jutubową muzodajnię to fragment koncertu DEKRETu z domu kultury MCK na ul. Słowackiego, który odbył się w 1990 roku. Nie jest to jednak jeden z ich kawałków, które znamy, ale cover niemieckiej trashmetalowej kapeli SODOM – przepyszne!

 

niedziela, 11 grudnia 2011, a_maciek

Polecane wpisy

  • Janusza Buczkowskiego "Przygody z fotografią"

    Książka Janusza Buczkowskiego to niemal wydawnictwo „drugiego obiegu” – ja swój egzemplarz kupiłem spod lady od znajomego w pewnym punkcie usł

  • DEUTER w Kielcach

    Tak, był już o tym wpis , ale tym razem jest to o wiele pełniejsza historia, zaczerpnięta z niesamowitej książki Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego R

  • 60 lat Włodka Kiniorskiego!

    W kieleckiej gazecie.pl ukazał się naprawdę niezły tekst o tym (pod-)kieleckim muzyku i kompozytorze przy okazji jego urodzin, a ponieważ spodobał mi się i w fo

Komentarze
Gość: Broda, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/06/09 16:04:26
Zamieszczone tu nagrania demo to kaseta zgłoszeniowa do Jarocina 85.
Nagrane w trzyosobowym składzie :

Jarosław Pisarski Jarp gitara śpiew
Artur Kobus Kajtek gitara basowa śpiew ( np. Automaty )
Cyprian Kowalczyk - Cyper perkusja śpiew

Nagranie powstało w kieleckiej Papierni , czyli KZWP Kieleckie Zakłady Wyrobów Papierowych , prawdopodobnie w pokoju obsługującym zakładowy radiowęzeł.
Tam był i mikrofon i magnetofon, czyli najkrótsza droga do powstania arcydzieła.

Co do daty nagrania istnieją rozbieżności, Kajtek wspomina to jako rok 1984, pozostałych dwóch potwierdza miesiąc lipiec, ale rok pozostaje pod znakiem zapytania.

Za rokiem 1984 przemawia jednak fakt, iż kasety zgłoszeniowe do Jarocina można było wysyłać jedynie do końca marca. Jeżeli powstawały w lecie, to musiało to być lato 1984 roku.

Te archiwalne prymitywy są jak najbardziej autentyczne i rasowe ''fullbludy ".
I było " unych " osiem.
Tyle nagrali w tym znane bardziej ' Ludzie - automaty '.

Wolne wnioski.

Muzycy mają kompleksy ciągłego rozwoju i zmian koncepcyjnych.
Stąd z wiekiem zamiast lepiej to gorzej.
Mniej rodzynków więcej produkcyjniaków.
No i oczywiście stały postęp w sprzęcie i nagrywaniu powoduje narastanie subtelności w miejsce agresywności.
Ta tendencja dotyczy większości kapel i ich rozwoju.
Najlepszy jest czerstwy chleb nie mylić z przaśnym !
-
Gość: Broda, *.dynamic.chello.pl
2013/05/28 11:05:16
To bardzo tragiczna wiadomość.
08.05.2013r. zmarł Artur Kobus - Kajtek, perkusista zespołu.
Miał 44 lata.
-
Gość: LbJwBdeYSqYe, *.xdnetworks.net
2014/02/17 01:04:43
8zcegq <a href="djchlhupcsgn.com/>djchlhupcsgn</a>, [url=podfyzbqbbsx.com/]podfyzbqbbsx[/url], [link=rngdkmmogjdg.com/]rngdkmmogjdg[/link], skvadcxuviae.com/
-
Gość: jacek, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/03/19 22:58:41
Kanciapa przy Jagiellońskiej, dom kultury przy Papierni, pierwszy koncert klubie na Bocianku. Działo się... Smutno, że nie ma już wśród nas Kajtka.
Liczniki